Fantastik Ortamlar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HomeHome  SearchSearch  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

True20

Go down 
5 posters
AuthorMessage
1UP
Admin
1UP

XP : 8884

True20 Empty
PostSubject: True20   True20 EmptySun Dec 28, 2008 6:51 pm

bizim de az modifiye edilmiş bir versiyonunu kullandığımız D20 sisteminde yola çıkılarak oluşturulmuş güzide bir sistem. 2005'de çıkmış, ödüller falan almış, yapan ekipte de sağlam abiler var. sağda solda bir kaç yorumunu okuduydum, baya iyi şeyler söylüyordu insanlar.

çok ayrıntılı incelemedim, muhtemelen önümüzdeki günlerde inceleyeceğim. bizim kafamızdaki oyun mantığına daha yatkın bir sistem diye tahmin ediyorum. bir yandan da bildiğimiz sevdiğimiz d20 olması işimize gelebilir gibi.

bizim sistemden en temel farkları şöyle:

sadece 3 sınıf var: warrior (kombat spor), adept (büyücü gücü) ve expert (rogue/bard modeli bu sanırım, her işe yatkın skill'ci amcalar) - fakat bu classların her biri çok geniş ve esnek diye tahmin ediyorum. yani hafif barbar yanı olan ranger ya da ağır zırh giyeyi bilmeyen denizci falan gibi karakterler yaratmaya açık.

her durum için sadece 20'lik zar kullanılıyor - ben bütün zarları kullanmayı çok seviyorum ama bu da pratik olur çok tabi.

ability score'lar sadece modifier şeklinde. yani strength'im 18, +4 alıyorum demek yerine direk strength'im +4 diyoruz -bu iyi bence.

class skill, cross-class skill diye bir şey yok. herkes istediği skill'i istediği gibi alabiliyor - bizim modifiye sistem de biraz rahatlatmış bunu ama komple serbest olması daha iyi bence.

her level feat alınıyor - bu da iyi.

büyüler feat'ler gibi alınıyor ve büyü level'ı diye bir şey yok - bu da çok iyi olabilir bence. yani önce burning hands feati alıyorsun, sonra agannazar feati alıyorsun, sonra da fireball feati alıyorsun gibi. çok daha esnek, eğlenceli ve tutarlı olabilir.

hit point yerine belli 'yaralılık durumları' var - iyi çözdülerse bu da güzel olabilir. hp ne amanakum 21. yüzyılda.

XP hesap kitabı yerine, anlatıcının (DM oluyor bu) insiyatifine göre oyuncular bir kaç oyunda bir level atlıyorlar - bu da güzel. sağduyu spor.

ilginç di mi, ne diyonuz?
Back to top Go down
http://fantastikortamlar.forumotion.com
caleb

caleb

XP : 7763

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptySun Dec 28, 2008 8:11 pm

ilginc gozukuyo hakkaten abi
bi boyle tanici player dokumani gibi bisey var mi spoiler falan vermeyen?
Back to top Go down
1UP
Admin
1UP

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptySun Dec 28, 2008 10:55 pm

can'a msn'den gönderdiydim, sanırım mert de baktı. buradan genel fikir sahibi olmak için bakabileceğiniz quickstart pdfsinin linkini vereyim:

http://true20.com/files/True20_quickstart.pdf

şimdi asıl kitabı arıyorum torrentte morrentte. bulursam ona da göz atacağım. orijinalini de satın alabiliriz çok gaza gelirsek.

genel olarak beğendim. hit point yerine damage condition mantığı güzel görünüyor.

büyü mantığını asıl çok beğendim. barış abi bak anlatayım sana kısaca.

öyle günlük büyülerin bitti yürü git yat 8 saat olayı yok. sadece kısa sürede arka arkaya büyü yapmak tehlikeli.

büyü yapmak büyücüyü yoruyor (bazıları yormuyor, bizdeki 0-level büyüleri gibi istediğin gibi yapabiliyorsun herhalde onları). eğer kısa süre içinde arka arkaya büyü yaparsan büyülerin seni yorma ihtimali gittikçe artıyor. burada con da devreye giriyor, mesela Ubor gibi con skoru yüksek bir büyücünün yorulması zor. kendini iyice zorlarsan gittikçe yorulup sonunda bayılıyorsun (bayılanlar oluyor).

bir de büyüler çok geniş. örneğin 'ateş biçimlendirme' büyüsüyle ateş yakabiliyorsun, ateşin şiddetini arttırabiliyorsun, ışık yakabiliyorsun vesaire. ya da 'kalp biçimlendirme' büyüsüyle adamı korkutabiliyorsun, neşelendirebiliyorsun, arkadaş olabiliyorsun falan filan.

kamandırayım seni biraz.
Back to top Go down
ubor metenga

ubor metenga

XP : 6842

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptySun Dec 28, 2008 11:09 pm

abi büyü mantığı güzelmiş gerçekten. hem mantıklı öle büyü yapmak. ben derimki hayırlısı olcaksa bi bakalım inceleyelim
Back to top Go down
ubor metenga

ubor metenga

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptySun Dec 28, 2008 11:18 pm

bu arada bu ejderha mızrağı dalgasında raistlin büyü yaptıkça yoruluyodu. enerjisi bitiyodu. gerçi sabahları ezberliyodu ama vardı öle bi olay. hacım yattı benim aklıma bu iş, ezberle büyümü olurmuş
Back to top Go down
1UP
Admin
1UP

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptyMon Dec 29, 2008 1:47 pm

o raistlin ibnesinin yorulma olayı şöyle. bizde de öyle gibi düşünebilirsin aslında. ubor büyü yaptıkça gittikçe yoruluyor, büyü enerjisi azalıyor, en sonunda da artık yatıp dinlenmeden büyü yapacak hali kalmıyor.

fakat bu yorulma sadece büyü enerjisinin azalması gibi. yoksa karakteri başka herhangi bir şekilde kısıtlamıyor. yani aslında bildiğimiz anlamda yorulmuyor karakter. mekanik olarak da sistem 'günlük büyü limiti' gibi bir şey kullandığı için oyunda da bu yorulma hissi olmuyor tabi, yalandan oluyor.

bu true d20'de, nasıl uzun yol gitmekten yoruluyorsan büyü yapmaktan da öyle yoruluyorsun. hareket edemez koşamaz hale geliyorsun. böylece yatayım uyuyayım olayı da zorlama değil doğal olarak gerçekleşiyor. o çok iyi.

fakat şimdi bu büyü sistemini bizim oyundakiyle değiştirmeyi düşünüyorsak o çok büyük işler açabilir başımıza. hem ayarı dengesi bozulur, hem ubor'u needeyse baştan yapmamız gerekir, hem ben hazır senaryolardaki NPC'leri modifiye etmek zorunda kalırım hem de hikaye olarak birden bire böyle bir değişikliğin nasıl olduğunun açıklamasını yapamayız. bunlara çözüm bulursak olabilir tabi.

ben bu sistemi kullanacaksak ya yeni bir oyuna başlartken, ya arada bu gruptan bağımsız bir oyun oynayacaksak kullanalım, ya da komple sistemi alıp karakterler dahil herşeyi uyarlayalım diyorum. arada çalacaksak minör şeyleri çalabiliriz, ama mesela komple büyü sistemini ya da komple class sistemini alır gerisini almazsak sıçar.

bu arada, 4 oyundur aynı sistemle oynuyor olmamız sizi de çok şaşırtmadı mı? :typerhappy:
Back to top Go down
ubor metenga

ubor metenga

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptyMon Dec 29, 2008 1:52 pm

uboru baştan yaratacaksak olmaz tabi öle. yani uborun elinde agannazar olmadan olmaz. biz bu olayı yeni bi oyun için düşünelim ileriki bir zamana
Back to top Go down
caleb

caleb

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptyMon Dec 29, 2008 1:53 pm

ehehehe
abi o zaman arada bi ufak conan oyunu oynayalim vakit bulabilirsek
hem sistemi denemis oluruz
hem de karsima cikacak mahluklar hirkanya celiginin tadina bakarlar pirat
Back to top Go down
1UP
Admin
1UP

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptyMon Dec 29, 2008 2:01 pm

valla can aslında süper olur küçücük bir conan hikayesi.
Back to top Go down
caleb

caleb

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptyMon Dec 29, 2008 2:15 pm

o zaman conan'in kronolojisini falan inceleyip haritasiyla da beraber ufak bi hikaye nerden cikar baksak mi acep
crom ölüleri saymaya başlasın
pirat
Back to top Go down
1UP
Admin
1UP

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptyMon Dec 29, 2008 2:17 pm

sen duuur... açıyorum conan başlığını sana : )
Back to top Go down
valost

valost

XP : 8372

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptyMon Dec 29, 2008 4:25 pm

4 oyundur aynı sistemle devam ediyor oluşumuzu sistemin güzelliği olarak da görebiliriz... bir iki nokta dışında kafamıza takılan pek bi şey olmadı... yoğun combatlar yaşamamıza rağmen hatta... diyemimizin elinde bu sistem şahane işliyo gibi geldi bana... ne yaparsak yapalım, sonuçta en iyi yapabileceğimiz şey yeni bi "sistem" ya... engin bey'i gördüm ben sayfalarca yeni kurallar yazmış, kafayı yemiş haldeyken... yeni bi konsepte yeni bi gruba filan girersek sistemimizi değiştiririz tabi ama bence şimdiki iyi... bızıklamayalım...
Back to top Go down
Latron

Latron

XP : 6869

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptyMon Dec 29, 2008 5:44 pm

herhangi bir yeni sistem mevcut karakterlerle başladığımız macerada şu anda oynadığımız sistemin yerini almasın ancak hakkaten. yani macera içinde sistem değiştirmeyelim.
ha gün olur devran döner, bizim grup kıyıma uğrar, şeytan götümüzü keser ondan sonra uyarsa deriz ki artık sistem değişsin. ama dere geçerken at değiştirilmez diye atalarımız ne güzel söylemiş.

Ha Can Bey iyice kamanıp zaman ayırıp küçük bir Conan macerası ayarlarsa, o zaman barbarlığın tadına bakmak için bir kaçamak yaparız belki.
Back to top Go down
caleb

caleb

True20 Empty
PostSubject: Re: True20   True20 EmptyMon Dec 29, 2008 7:29 pm

herkes hakli bence
en iyisi yarin bizim evde mahsur kalip hep beraber su tasin pesine dusmek king
Back to top Go down
valost

valost

XP : 8372